Зробити на довгі роки інтер’єр привабливим, зручним, функціональним та легким у догляді дозволяють сучасні оздоблювальні матеріали. З кожним роком серед росіян набирає обертів оформлення приміщень, в яких використовуються натяжні стелі. Асортимент таких полотен величезний.
Натяжні стелі в Запоріжжі стали постійним атрибутом сучасних інтер’єрів. Сьогодні це чи не найпопулярніший вид оформлення приміщень. І якщо ще зовсім недавно для обробки стельових основ використовувалися побілка і декоративна плитка, то зараз вибір очевидний – стеля натяжна. Пояснюється це унікальними характеристиками матеріалу: він досить практичний, довговічний, відрізняється естетичною привабливістю і не потребує додаткової обробки. Різноманітність фактур та колірних рішень дозволяє підібрати варіант під будь-яку стилістику інтер’єру.
Виробники пропонують різні види натяжних стель. І рядовому споживачеві іноді буває складно розібратися в особливостях полотен, їх перевагах та експлуатаційних характеристиках. Щоб не помилитися з вибором, варто детальніше вникнути в те, що являють собою натяжні стелі. Необхідно уважно вивчити різновиди матеріалів, типи конструкцій та варіанти підсвічування.
Особливості конструкції натяжної стелі
Натяжна стеля є плівковим або тканинним полотном, яке натягується поверх стельового перекриття. Вся конструкція складається з двох основних елементів: самого полотна та профілю з кріпленням. Профілі встановлюються по периметру приміщення на відстані кількох сантиметрів від перекриття, після чого фіксується полотно. Кріпильний профіль або багет може бути пластиковим або алюмінієвим
Існує три види систем кріплення:
- гарпунна;
- штапикова (клинова);
- кліпсова (кулачкова).
Гарпунна система
У гарпунній системі по краю полотна розташована пластикова кромка (гарпун), яка вставляється у профіль. Для такої системи кріплення розміри полотна мають відповідати розмірам основного перекриття. Перевага гарпунної системи – можливість у будь-який час зняти полотно та поставити його на місце.
Штапикова система
При штапиковій системі полотно вставляється в паз і фіксується в ньому клином. Для маскування монтажного проміжку використовуються заглушки. При штапиковому кріпленні полотно повинно мати невеликий запас. Надлишки матеріалу після монтажу обрізаються або укладаються під стельовий плінтус.
Кліпсова система
Кліпсова система вважається найпростішою. Використовується вона лише для стель із тканини, а принцип її дії схожий зі звичайною прищіпкою.
Багет у розрізі нагадує букву «п» чи кліпсу. Він може кріпитися до стелі чи стіни. При виборі методу кріплення стелі потрібно враховувати стан капітальних перекриттів. Якщо профіль кріпиться до стіни, можна встановити світильники. Якщо до стелі, зробити це не вийде, зате висота кімнати практично не зміниться.
Після того, як багети будуть встановлені по периметру кімнати, в них закріплюється полотно. Воно приховує всі дефекти основного стельового перекриття, тому немає потреби в ретельній підготовці та обробці основи. За свідченням виробників стеля може прослужити від 10 до 15 років, проте практика показала, що полотна можуть експлуатуватися набагато довше. Безперечною перевагою натяжних стель є їхня здатність витримувати вплив вологи та високих температур. Завдяки цьому спосіб обробки може використовуватися не тільки для житлових кімнат, але і для ванної та кухні.
Типи Матеріалу
Залежно від матеріалу всі стелі поділяються на два основні типи:
- плівкові, виготовлені з полівінілхлоридної плівки (ПВХ);
- тканинні, виготовлені на основі просоченої пінополіуретаном міцної синтетичної тканини з поліестеру або поліефіру.
Крім відмінностей у дизайні, обидва різновиди натяжних стель мають свої переваги та недоліки. Щоб вибрати стелю, необхідно розібратися в характеристиках, особливостях монтажу та правила експлуатації.
Натяжні стелі з ПВХ-плівки
Натяжні стелі з ПВХ-плівки монтуються за допомогою будівельного фена або теплової гармати. Полотно під впливом високих температур (до 70 ° C) починає розтягуватися та збільшуватися у розмірах. У цьому стані плівку закріплюють у профілі. Після остигання полотно натягується, утворюючи ідеально рівну поверхню.
Переваги стель із ПВХ-плівки:
- водонепроникність;
- невибагливість у догляді;
- різноманіття колірних рішень та фактур;
- доступна вартість.
У разі затоплення зверху вся вода утримуватиметься плівкою. Для видалення рідини достатньо проколоти полотно в одному місці та акуратно зібрати воду. Так ви зможете захистити предмети меблів та інтер’єру від намокання. Для догляду за натяжною плівковою стелею досить періодично протирати його вологою ганчіркою, змоченою в розчині води та миючого засобу. Сьогодні випускається майже 150 відтінків плівки, тому ви можете експериментувати з дизайном приміщення.
Але є у ПВХ стель і свої недоліки:
- низька повітропроникність, через що в кімнаті може створюватися парниковий ефект (уникнути цього дозволить регулярне провітрювання або монтаж системи вентиляції);
- вразливість перед механічними ушкодженнями – достатньо одного необережного руху гострим предметом чи випадкового пострілу пробки від шампанського, щоб у стелі утворилася дірка;
- невелика ширина полотна (не більше 3 м), через що при монтажі в приміщеннях з великою площею можуть виникнути проблеми – доведеться з’єднувати окремі частини стелі зварним швом;
- вразливість перед низькими температурами: вже при -5 °C стеля стає крихкою, її структура починає руйнуватися.
Плівкові стелі рекомендується встановлювати тільки в приміщеннях, що опалюються, вони не підходять для балконів і сезонних дач. Уважно варто поставитися до монтажу стелі, оскільки у разі неправильної установки великий ризик провисання полотна. Досить часто виникають питання щодо екологічності ПВХ-плівки.
Вибираючи перевірених виробників, ви можете бути впевнені, що під час виготовлення натяжних конструкцій використовуються тільки безпечні матеріали. У процесі експлуатації такі полотна не виділяють небезпечних здоров’я речовин, а якість продукції підтверджено відповідними сертифікатами.
Тканинні Стелі
Стелі з тканини монтуються без нагріву, тому їхнє встановлення виконується набагато простіше і швидше. Кріпиться тканинне полотно найчастіше за допомогою кліпсової системи. В результаті виходить естетично приваблива матова поверхня з яскраво вираженою текстурою. Такий тип стелі максимально схожий з оштукатуреним, але виглядає набагато ефектніше.
Переваги стель із тканини:
- висока міцність;
- хороша повітропроникність;
- достатня ширина полотна (до 5 м);
- морозостійкість;
- високий клас екологічності (А+).
Синтетична тканина стійка до механічних впливів, тому пошкодити її складніше, ніж ПВХ плівку. Пориста структура сприяє повітрообміну – стеля буквально “дихає”. Широкі тканинні полотна – оптимальне рішення для просторих приміщень: стеля виходить безшовним, що позитивно відбивається на естетичному сприйнятті інтер’єру. Натяжні стелі з тканини здатні витримувати до -50 °C. Вони підходять для будь-яких приміщень, у тому числі для неопалюваних.
Але є у натяжних стель із тканини свої недоліки:
- тканина не захистить від затоплення, оскільки вона пропускає вологу;
- тканинні види покриттів потребують складнішого догляду, ніж плівкові;
- синтетичне полотно майже вдвічі дорожче за плівку ПВХ.
Крім того, стелі з тканини випускаються лише в декількох варіантах дизайну, що обмежує можливості інтер’єрного оформлення.
Варіанти Фактур
Залежно від того, який тип поверхні має стелю, розрізняють кілька варіантів полотен:
- глянсові;
- матові;
- сатинові;
- текстурні;
- перфоровані
- напівпрозорі;
- комбіновані.
Глянцеві стелі
Завдяки здатності відбивати світло, глянцеві стелі іноді називають лаковими. В результаті створюється дзеркальний ефект, через що приміщення виглядає більш просторим та високим. Найчастіше такі покриття використовуються для обробки приміщень у сучасній стилістиці. Основний недолік глянсових поверхонь – пил і розлучення, які набагато помітніші, ніж на стелях інших типів. Зате така поверхня не має жодної текстури, в яку могла б забитися бруд. А значить і доглядати стелю набагато простіше.
Матове покриття
Матове покриття світло не відбиває, а м’яко його розсіює. Осілий пил практично непомітний, тому чистити таку стелю можна рідше. Через невибагливість у догляді, щодо невеликої ціни та зовнішньої привабливості матова фактура вважається найпрактичнішою. Це універсальне рішення для всіх інтер’єрів.
Сатинові стелі
Сатинові стелі є імітацією тканинного покриття зі слабовираженою текстурою. Поверхня такої стелі трохи блищить, але не так сильно, як глянець. Якщо ви хочете перетворити кімнату, надавши їй відтінок елегантності, встановіть сатинове покриття. Особливо ефектно виглядають кольорові поверхні, які змінюють свої відтінки при певному висвітленні.
Текстурні стелі
Текстурні стелі є стельовими полотнами, поверхні яких імітують різні матеріали: замшу, мармур, перламутр, дерево. Можна зустріти текстурні стелі із металевим або шовковим блиском.
Перфоровані натяжні стелі
Відмінна риса перфорованих натяжних стель – наявність отворів різної форми та розмірів, які можуть розташовуватись рівними лініями, хаотично або у формі певних візерунків. Перфорація наноситься за допомогою ПВХ-плівки із глянсовою фактурою. Для створення незвичайного декоративного ефекту натяжну стелю перфорованого різновиду комбінують з елементами підсвічування.
Напівпрозорі полотна
Напівпрозорі полотна по суті є звичайною плівкою, що добре пропускає світло. Між основною стелею і натяжною монтують лампочки, в результаті чого виходить в буквальному сенсі поверхня, що світиться. Такий варіант використовується для обробки приміщень у стилі хай-тек. Особливо ефектно виглядає напівпрозоре полотно у комбінації з перфорованою плівкою.
Комбіновані полотна
Якщо дозволяє місце, різні фактури можна комбінувати. Зазвичай це робиться для зонального розмежування або більшої виразності інтер’єрного дизайну. Є безліч варіантів комбінацій, які не відволікають увагу, а навпаки, акцентують його на перевагах кімнати. Однак використовувати комбінацію потрібно обережно, оскільки великий ризик зробити інтер’єр «громіздким». Важливо передбачити, як поєднуватимуться матеріали з іншими предметами обстановки та інтер’єрної обробки.
Дизайн та колірні рішення
Як було зазначено вище, плівкові стелі випускаються приблизно 150 відтінках. Палітра тканинних полотен трохи скромніша – лише близько 20 кольорів. ПВХ-плівка з глянсовою фактурою відрізняється різноманітністю яскравих та насичених тонів, матові та сатинові стелі випускаються переважно у пастельних відтінках.
Полотно може бути однотонним або кольоровим. Якщо ви хочете зробити дизайн стелі виразнішим і ефектнішим, можна нанести на поверхню зображення. Для цього використовується художнє оформлення – нанесення фотодруку, який підходить для всіх видів матеріалу. На полотна переносяться візерунки, абстракція, складні малюнки, логотипи. Тканинна стеля з таким зображенням нагадує фреску, картинка на глянці виглядає яскраво та ефектно.
Важливо підібрати зображення, що відповідає загальній стилістиці приміщення. Не варто захоплюватися надто контрастними візерунками та картинками – стелі з «строкатим» виглядом можуть дуже швидко набриднути.
Види Конструкцій
Натяжні стелі поділяються на вигляд конструкції на одно- і багаторівневі. Іншими словами, конструкція стелі може складатися з одного, двох або декількох ярусів, і чим складніше ця конструкція, тим дорожче коштуватиме монтаж.
Однорівнева стеля
Однорівнева стеля – класичний вигляд полотен, що монтується за 2-3 години. Для його облаштування каркас із профілів закріплюють по всьому периметру кімнати на однаковій відстані від основного стельового перекриття. Полотно натягується по всій площі та закріплюється у профілях. Якщо ширини одного полотна недостатньо, дві частини з’єднують звареним швом. Однорівневі конструкції ідеально підходять для низьких приміщень, тому що при їх встановленні висота кімнати залишається практично незмінною.
Багаторівневі конструкції
Багаторівневі конструкції дозволяють обігравати простір, поділяючи приміщення на окремі зони. Крім того, такі стелі дають можливість приховати комунікації, що проходять під стельовим перекриттям. Слід враховувати, що облаштувати багаторівневу стелю складніше. З профілів необхідно скласти складну конструкцію, після чого натягнути по всьому периметру полотно на різній висоті. Висота приміщення значно зменшиться, тому такі конструкції доцільніше встановлювати в кімнатах заввишки не нижче 2,7 метрів.
Найпопулярнішим варіантом багаторівневих конструкцій є полотна, що складаються із двох ярусів. Зазвичай вони монтуються у просторих вітальні, квартирах-студіях. Наявність кількох ярусів дозволяє комбінувати різні варіанти освітлення: центральну люстру можна доповнити підсвічуванням по периметру або вбудованими точковими світильниками.
Форми Стель
Залежно від форми стеля може бути простою або складною. Чим складніший проект конструкції, тим більше елементів буде використовуватися при її монтажі. Швидше за все, без професійної допомоги у цьому випадку обійтись не вдасться. Найпростіший і бюджетний варіант – плоска однорівнева стеля, яка розташовується паралельно підлозі. Поверхні можуть бути хвилеподібними, арочними, конусоподібними.
Складні форми використовують для створення по-справжньому розкішних інтер’єрів. Ефектно виглядає розташоване по всьому периметру хвилеподібне глянсове полотно насиченого відтінку. Такий варіант підходить для оздоблення басейнів та ванних кімнат. Для оформлення просторих віталень можна використовувати напівпрозорі конуси із ПВХ-плівки. Вони відмінно поєднуються з масивними люстрами та зональними світильниками. Аркова стеля надасть кімнаті античного вигляду.
Підсвічування
Так як звичайні лампи розжарювання в робочому стані сильно нагріваються, їх не можна використовувати для облаштування підсвічування разом із натяжними стелями. Для полотен більше підійде м’яка система освітлення з регулюванням яскравості. Сюди відносяться:
- енергозберігаючі лампи;
- світлодіодні стрічки;
- люмінесцентні світильники
Елементи системи освітлення можуть врізатися в полотно, розташовуватися нижче або вище рівня. Можна використовувати комбіновану систему. Наприклад, на кухні встановлюється основне джерело світла та додатково підсвічуються місце приготування їжі та обідня зона. При виборі освітлювальних приладів важливо правильно розрахувати їхню потужність з урахуванням розташування щодо стелі. Через занадто близьке розташування світильника полотно швидко пожовкне. Особливо це стосується плівкових покриттів.
Найбільш популярні види підсвічування для натяжних стельових конструкцій:
- точкове висвітлення;
- приховане підсвічування;
- стеля, що парить;
- зоряне небо.
Вдале використання підсвічування надасть стелі особливий вид. За допомогою освітлення можна візуально розширити простір або зробити відтінки полотна виразнішими. Деякі види систем освітлення доречніше монтувати в дитячих кімнатах та спальнях («зіркове небо»), інші – у просторих холах та вітальні (приховане підсвічування).
Характеристики натяжних стель
Кожен вид полотна має свої властивості та характеристики, які безпосередньо впливають на умови експлуатації та особливості монтажу натяжної стелі. При виборі матеріалу для обробки приміщень важливо насамперед звернути увагу на ширину полотна, здатність до розтягування, водонепроникність, повітропроникність, діапазон експлуатаційної температури.
Наприклад, ПВХ-плівка відрізняється абсолютною водонепроникністю, а ось тканина частково все ж таки пропускає воду. Якщо ви хочете застрахувати себе від затоплення, краще вибрати перший вид стелі. З плівковою стелею ви можете бути абсолютно спокійними за меблі та інші предмети інтер’єру. У тканинного полотна ширший діапазон температур, у якому може експлуатуватися. Приблизні значення – від мінус 40 до плюс 80, тоді як плівкове покриття важко витримує температуру -5 °C. Звідси випливає, що ПВХ-стелі не підходять для приміщень, що погано опалюються. Також плівка практично не пропускає повітря, що перешкоджає природній вентиляції у кімнаті.
Розміри Полотен
Якщо говорити про розміри, то стеля тканини випускається в рулонах шириною 3,1, 4,1 або 5,1 метра. Цього цілком достатньо для обробки перекриттів у приміщеннях будь-яких розмірів. Коли і цієї ширини недостатньо, окремі частини матеріалу можна скріпити між собою за допомогою профілів.
Ширина плівкових рулонів складає 1,3, 1,8, 2, 2,7 та 3,25 метра. ПВХ-плівка вже ніж тканина, і цей параметр слід врахувати при виборі матеріалу. Проблема вирішується рахунок зварних швів. На спеціальних верстатах матеріал у місці з’єднання нагрівається та спаюється з іншою частиною. Товщина шва становить приблизно 0,02 мм, тому стик залишається майже непомітним. Зверніть увагу, що на глянсовій плівці шов буде більш очевидним, ніж на матовій фактурі. Щоб він не впадав у вічі, можна використовувати простий спосіб маскування – перпендикулярне розташування щодо вікна.
Розрахунок необхідних для обробки стель розмірів виробляють з урахуванням припусків. При розкрої тканинного полотна необхідно залишити запас 10-15 мм по кожному краю. Плівкове полотно має бути на 7-13 % менше необхідних розмірів, оскільки матеріал у процесі монтажу нагрівається та розтягується.
Монтаж натяжних стель
Розібравшись з тим, які типи натяжних стель, і визначившись з вибором, можна приступати до монтажу. Якщо ви вибрали простий варіант конструкції з прямими формами та однотонним полотном, то монтажні роботи не викличуть труднощів. Але якщо йдеться про складні багатоярусні конструкції, спочатку необхідно ретельно продумати їх дизайн.
Проектуючи складну форму стеля, спочатку роблять виміри, за якими кроять і виготовляють полотно. Виміри виконуються за допомогою рулеток та нівелірів. На підставі отриманих результатів у виробничих умовах полотно обрізають, зварюють окремі частини і при необхідності кріплять гарпун.
Наступний етап робіт – розмітка місць кріплення багету під натяжну конструкцію. Профілі фіксуються за допомогою саморізів та пластикових дюбелів. Після того, як профілі будуть закріплені, можна приступати до натягування полотна.
ПВХ-плівку спочатку розправляють, а потім нагрівають тепловою гарматою. Монтаж тканевого полотна проводиться без нагріву. Матеріал закріплюють за кутами, а потім і по всьому периметру приміщення. Для заправки багет використовується спеціальний шпатель. Проста за формою стеля монтується за кілька годин. Якийсь час додатково знадобиться для встановлення світильників. А ось з багатоярусною стелею доведеться витратити трохи більше часу.
У будь-якому випадку отриманий результат вартий витрачених зусиль. Адже після завершення монтажних робіт ви отримаєте не просто нову стелю, а міцну, надійну та естетично привабливу конструкцію, яка повністю змінить сприйняття приміщення.
Інтер’єр зміниться, і ви зможете реалізувати будь-які дизайнерські фантазії замовивши натяжні стелі в компанії Grand Company на сайті https://gcdesign.com.ua/natyaznye-potolki-v-hersone