В основі роботи кондиціонера лежить періодичний перехід холодоагенту з одного агрегатного стану до іншого, що супроводжується поглинанням або виділенням тепла. І для того, щоб цей процес проходив ефективно, холодоагенту має бути строго певна кількість.
Тому, власне, заправка кондиціонера здійснюється з використанням або манометра, або високоточних ваг. Але що буде, якщо з якихось причин холодоагент із системи труб почне пропадати? До чого може призвести такий витік фреону? Спробуємо розібратися.
Чим небезпечний витік фреону
Почнемо з того, що існує так званий природний витік фреону. Чисто в рамках законів фізики молекули газу можуть проходити крізь кристалічні ґрати інших речовин. Цей процес називається “дифузія”, проходить він повільно, але безперервно. Вважається, що таким чином за рік може губитися до 7 відсотків всього фреону, що циркулює у системі. А якщо більше, то це вже свідчить про якісь проблеми з герметичністю.
Далі. Для здоров’я людини витік фреону не є небезпечним. Просто тому, що в одному кондиціонері немає стільки холодоагенту, скільки потрібно для досягнення небезпечної концентрації. У крайньому випадку – швидкому викиді всього вмісту системи труб у замкнутому приміщенні, можливе подразнення шкіри, легке запаморочення та нудота, але без довгострокових наслідків для здоров’я.
А ось для самого кондиціонера такий витік фреону досить небезпечний, оскільки змушує його працювати на максимальній потужності для компенсації втрати ефективності. А з певного моменту навіть цього стане замало – і кондиціонер просто перестане працювати.
Окремий момент – безпека для навколишнього середовища. Сучасні фреони не руйнують озоновий шар, як їхні попередники. Однак це не означає, що їх можна вільно викидати – як і всі сполуки хлору, їх потрібно утилізувати певним чином.
Знаходимо витік фреону
Зазвичай – за непрямими ознаками. Тобто – за появою інею на деяких металевих деталях або масляних підтікань біля них, так як витік фреону часто супроводжується і витіканням технічного мастила. Точніше визначити місце виникнення проблеми можна, якщо нанести на підозрілу ділянку мильний або масляний розчин.
Безпосередньо над пошкодженням потроху почнуть з’являтися бульбашки з газом. Є й точніший метод, який використовують фахівці для визначення точного місця витоку фреону – за допомогою газоаналізатора. Він дозволяє з високою точністю та швидко локалізувати проблему.
Усунення витоку фреону
Відразу скажемо – самостійно усунути його хоч і можна, але дуже складно, тому що вам знадобляться певні інструменти та матеріали. Тобто, якщо проблема у зносі клапанів чи ізолюючих прокладок, їх потрібно буде замінити. Якщо виникли тріщини в трубках чи інших металевих елементах, їх можна спробувати запаяти чи зварити.
Але перед цим доведеться видалити весь холодоагент із системи циркуляції. А потім ще й самостійно здійснити заправку кондиціонера фреоном. Теоретично, все це можна зробити самотужки. На практиці, куди простіше та зручніше довірити цю справу фахівцям.
Висновок
Витік фреону – потенційно досить небезпечна штука, тому що через неї ваш кондиціонер може вийти з ладу. На щастя, його можна виявляти на ранніх етапах – якщо регулярно замовляти сервісне обслуговування кондиціонерів, наприклад, у SCU. Наші фахівці чудово знають, на що потрібно звертати увагу в процесі такого обслуговування, тому здатні виявляти багато проблем задовго до того, як вони починають заважати роботі кліматичної техніки.
Крім того, у нас є як потрібне для ремонту обладнання, так і досвід його використання. А головне – офіційні сертифікати, що дозволяють нам працювати з кліматичною технікою від більшості відомих виробників. Так що ви можете сміливо довіряти нам усі питання щодо заправки, обслуговування та ремонту кондиціонерів.