Будь-яка побутова техніка – довгострокове вкладення, тому краще вибирати витяжки, які не тільки ефективно працюють, а й добре виглядають
Кухонну витяжку можна вважати одним з головних приладів на кухні. Завдяки її роботі в квартирі під час готування не пахне їжею, а кухонні меблі довше залишаться чистими, без нальоту з жиру та пилу. Сучасні моделі витяжок за рахунок різноманіття форм та дизайну вирішують і естетичне завдання. Одні пристрої компактні та лаконічні, інші готові стати центральним елементом дизайну кухні. Розбираємось, як вибрати витяжку та які особливості експлуатації варто враховувати ще до покупки.
Що таке витяжка для кухні
Кухонна витяжка – це електричний пристрій, який встановлюють над варильною панеллю або плитою для видалення неприємних запахів, жиру та пари під час приготування їжі. Будь-яка кухонна витяжка складається з трьох робочих елементів: двигуна, вентилятора та фільтра. Зовнішній корпус пристрою може бути різних форм і розмірів, його роблять з пластику, металу або скла.
Усі витяжки виконують одне завдання — прибирають повітря із зони, де йде небажаний запах, але роблять це по-різному. Існують три групи обладнання за режимом роботи:
- Канальні, або потокові . Повітря у таких системах виводиться назовні. Для цього витяг через повітропровід підключається до загальнобудинкової вентиляції або в окремий вихід (наприклад, у приватному будинку). У таких моделей зазвичай два режими роботи: пасивний, коли тяга виникає за рахунок припливу повітря ззовні, і активний при включенні приладу. Щоб запахи з вентиляційної шахти не потрапляли назад на кухню, встановлюють протиповоротний клапан.
- Рециркуляційні . Головна відмінність від канальних у тому, що повітря за межі приміщення не видаляється. Він циркулює всередині кухні, проходячи через двоступінчасту систему фільтрів – грубого та тонкого очищення.
- Комбіновані . Поєднують особливості двох описаних вище систем.
Для ефективної роботи ширина витяжки повинна відповідати або трохи більше поверхні плити, над якою вона встановлена. При монтажі системи також дотримуються мінімальної відстані від конфорок — від 65 см до 75 см залежно від типу плити.
Види кухонних витяжок
Витяжки бувають компактні, великогабаритні, кутові, Т-подібні, плоскі, прямокутні або циліндричні. Вони відрізняються між собою також за типом кріплення та розташуванням на кухні.
Вбудовані
Розташовуються безпосередньо в кухонній шафі над варильною панеллю або плитою. Монтаж таких моделей враховується ще на стадії проектування кухні, оскільки габарити пристрою повинні збігатися з розмірами шафи.
- Повністю вбудована витяжка. Візуально приховані за фасадом кухонного гарнітуру – побачити таку витяжку можна, лише зазирнувши під дно шафи.
- Висувна витяжка . Частково встановлюються у навісну шафу, на очах залишається лише спеціальний слайдер, який висувається в момент роботи.
Настінні
Кріпляться до стіни над плитою. Як правило, ці моделі значних розмірів і потребують спеціального місця на кухні. Найчастіше підключають їх до вентиляційної шахти, але деякі настінні витяжки працюють в режимі циркуляції або поєднують два способи. Залежно від форми настінні витяжки поділяються на:
- Камінні, або купольні . Класичний варіант з повітроводом характерної форми, що нагадує трубу;
- Похилі . Це один з різновидів камінної витяжки, робоча поверхня якої знаходиться під кутом до варильної панелі або плити. Ступінь нахилу можна регулювати. Корпус таких витяжок роблять із загартованого скла, а жироуловлюючий фільтр захований за декоративною панеллю;
- Козирок . Компактний варіант витяжки, що кріпиться до стіни під шафою чи незалежно. Можливо з висувним слайдером.
Острівні та стельові
Острівні витяжки використовують у кухнях відкрито, без прив’язки до основного гарнітуру. Вони жорстко кріпляться до стелі або звисають над плитою на тросах. Стельові — плоскі та щільно прилягають до поверхні, утворюючи зі стелею єдине ціле. Острівні та стельові витяжки найчастіше циркуляційного типу. Для монтажу подібних моделей з відведенням повітря знадобиться прокладання комунікацій у стелі.
З низхідним потоком
Єдиний вид витяжки, що кріпиться не над плитою. Такі моделі вбудовуються безпосередньо в стільницю, при натисканні кнопки панель висувається з неї. Ці витяжки всмоктують пару, жир і запахи безпосередньо з джерела під час приготування і не дозволяють повітря підніматися.
Як вибрати витяжку: основні характеристики
Як правило, форма витяжки на її робочі характеристики безпосередньо не впливає. Компактні моделі цілком можуть бути потужнішими, ніж великогабаритні пристрої. Щоб зрозуміти, яку витяг вибрати, варто звернути увагу на такі характеристики.
1. Продуктивність
Один із головних показників при виборі витяжки, від якого залежить, наскільки ефективно вона справляється із видаленням повітря. Продуктивність витяжки вимірюється в кубічних метрах на годину (м 3 /год) та відображає той обсяг, який витяжне обладнання пропускає через себе за одиницю часу. Сучасні моделі для дому працюють у діапазоні від 290 м3 / год до 1500 м3 / год. Вибір відповідного показника залежить від площі кухні та інтенсивності готування.
Щоб зрозуміти, яку витяг вибрати, можна керуватися діючими нормами вентиляції приміщення. По них повітря на кухні має повністю оновлюватися не менше 12 разів на годину.
Якщо взяти об’єм кімнати і помножити його на 12 (кількість циклів оновлення повітря на годину), вийде рекомендована продуктивність витяжки. Такі розрахунки зразкові, оскільки не враховують тип плити, прохідність вентиляційної шахти та інші параметри. Якщо не хочеться, можна орієнтуватися на середні показники в 600-800 м 3 /год, вони підходять для більшості типових кухонь.
2. Рівень шуму
У нормі єдиний звук, що видає витяжка, — шум роботи вентилятора. Зазвичай виробники наводять два показники – при мінімальному і максимальному навантаженні, тобто на найнижчій і найвищій швидкості.
Рівень шуму вимірюється в децибелах (дБ) і варіюється більшості витяжок від 40 до 75 дБ. Щоб простіше зорієнтуватися, до якої гучності ці показники відповідають, можна провести такі аналогії:
- 45 дБ – тиха розмова;
- 75 дБ – гучна розмова;
- 80 дБ – крик, шум пилососа.
3. Фільтри
Існує два основні види фільтрів витяжок – жировловлюючий і вугільний. Вони можуть використовуватися як спільно, так і окремо.
- Жироуловлюючий . Застосовується першому, грубому етапі очищення повітря. За формою це металеві рамки з алюмінію чи нержавіючої сталі з безліччю осередків та переплетень. У процесі готування жир та інші великі суспензії осідають на ньому. Такі багаторазові фільтри. Їх можна мити вручну або в посудомийній машині (попередньо варто вивчити рекомендації виробника). Частої заміни вони не вимагають. У недорогих моделях встановлюють одноразові аналоги на основі паперу чи флісу. Їх мити не можна. Заміна проводиться раз на чотири – вісім тижнів.
- Вугільний – для тонкого очищення. Фільтрує повітря вже без жиру та інших великих домішок. Вугільний фільтр встановлюється на додаток до жироуловлюючого в моделях з рециркуляцією повітря або суміщених пристроїв. Буває трьох типів: вкладка, касета або комбінована. Наповнення – активоване вугілля у вигляді порошку, гранул або просочення. Такі фільтри вимагають регулярної заміни кожні три-чотири місяці. Між собою моделі взаємозамінні, що полегшує вибір витяжки.
4. Швидкості
Будь-яка витяжка має щонайменше три швидкості. У найдорожчих моделях їх може бути до п’яти. Для зміни режимів використовуються повзунковий перемикач, кнопки, кнопки або сенсорний інтерфейс. Деякі моделі додатково працюють від пульта дистанційного керування.
5. Підсвічування
Більшість витяжок оснащені двома або трьома лампами для додаткового освітлення зони приготування. Особливої різниці в тому, яке джерело світла використовується галогенне або світлодіодне, немає. Якщо вибрати відповідний цоколь, їх можна замінювати.
6. Додаткові функції
Функціонал сучасних моделей витяжок дуже широкий. Ряд додаткових опцій корисний, але їх наявність безпосередньо позначиться на ціні. Ось деякі з них:
- таймер/автоматичне вимкнення . Зазвичай виробники рекомендують залишати витяжку, що працює на деякий час після готування. Автоматична функція з таймером самостійно завершить роботу пристрою після встановленого часу;
- датчик тепла . Коли температура в зоні приготування підвищується до певного рівня, витяжка автоматично перемикає вентилятор більш високу швидкість;
- індикатор забруднення фільтра . У потрібний момент на панелі пристрою загоряється спеціальний значок, що сигналізує, що настав час міняти вугільний фільтр або почистити жировловлюючу рамку;
- периметральне всмоктування . Примусове всмоктування повітря по всьому периметру витяжки через спеціальні звужені отвори. Завдяки такій конструкції повітряні потоки прискорюються природним чином повітря виводиться швидше;
- розумні рішення . Деякі моделі сполучаються з мобільними пристроями та можуть працювати по Wi-Fi. У цьому випадку виставляти таймер або регулювати інші налаштування витяжки можна за допомогою смартфона.
Особливості експлуатації: поради експерта
Підключення витяжки краще довіряти професіоналам. Незважаючи на простоту установки, монтаж таких пристроїв регламентований і в деяких випадках самостійно просто неможливий. Існує кілька загальних правил, які слід враховувати ще на стадії вибору пристрою. За словами фахівця онлайн-сервісу «Профі» Володимира Сухоноса, насамперед вони визначаються типом плити – газовою чи електричною. У деяких будинках, особливо старих із газовими плитами, на підключення витяжок із примусовим відведенням повітря є обмеження.
Для таких квартир краще вибрати вугільну витяжку – її не треба підключати до вентиляції, вона проганяє повітря через спеціальний фільтр. Над газовими плитами витяг потрібно вішати вище, ніж над електричними.
На яку відстань вішають кухонну витяжку над газовою та електричною плитою:
- 55-65 см від газової конфорки до пристрою з похилою конструкцією нижньої частини;
- 75-85 см від газової плити до прямої витяжки;
- 35-45 см від електричної конфорки до похилої витяжки;
- 65-75 см від електричної плити до прямої витяжки.
Підключати витяг слід таким чином, щоб отвір вентиляційного каналу повністю не перекривався. Для цього встановлюють комбіновані ґрати.
Спочатку під час встановлення витяжки потрібно перевірити тягу в основному каналі. Для цього можна додати аркуш паперу до вентиляційного отвору та відкрити вікно. Якщо папір буде втягувати — потяг хороший. Ще треба подивитися, чи не забитий сам канал і чи не потрібно його почистити, каже експерт.