Спростовуємо міфи про КТ

Комп’ютерна томографія (КТ) – сучасний високоінформативний метод діагностики.

У яких випадках використовується КТ?

  • Для обстеження кісток та суглобів, цілісності металевих фіксуючих конструкцій;
  • Для обстеження внутрішніх органів (грудної клітки, черевної порожнини, малого таза);
  • Для обстеження голови та шиї;
  • Для візуалізації судин організму;
  • Коли необхідно зробити обстеження всього тіла чи великої його ділянки.

Залежно від Ваших анамнестичних даних, скарг та результатів попередніх досліджень, Ваш лікуючий лікар спільно з лікарем-рентгенологом, з метою отримання “повноцінної картини”, може обрати саме цей метод діагностики з метою обстеження певної зони Вашого організму. Проте, отримавши направлення на КТ, не рідко можна занадто розхвилюватись чи злякатись йти на дослідження, відтягуючи візит на потім. Тож розгляньмо 5 найпоширеніших міфів про КТ-діагностику. Матеріал підготовано експертами діагностичного центру М24 https://www.ct.mrt-m24.com/

Міф 1. Висновок за КТ є діагнозом пацієнта

Завдання лікарів, що займаються діагностикою – допомогти Вашому лікуючому лікарю встановити правильний діагноз. Проте, для встановлення діагнозу лікар використовує не лише результати КТ-дослідження, а також враховує й інші дані, такі як анамнез, дані клінічного огляду та співставляє з результатами інших інструментальних та лабораторних досліджень. Тому не поспішайте самостійно призначати собі лікування на основі висновку КТ. Краще зверніться з отриманим висновком до Вашого куруючого лікаря, який відповість на Ваші питання та встановить кінцевий діагноз й обере найефективніший шлях лікування для Вашого найшвидшого одужання.

Міф 2. При проведенні КТ високе променеве навантаження

Рівень променевого навантаження при КТ залежить від обладнання та його налаштувань. При виборі центру діагностики варто враховувати:

  • Вік обладнання, його стан та регулярність технічних оглядів.
  • Сучасність програмного забезпечення з його регулярним оновленням (в т.ч . налаштування протоколів обстеження).
  • Відповідність міжнародним вимогам щодо експлуатації томографа.

Так, наприклад, в М24 КТ-апарат було привезено, встановлено та обслуговується за міжнародними вимогами та вимогами компанії-виробника Siemens. В діагностичному центрі працює власна інженерна служба, яка контролює роботу апарату, також відбувається цілодобовий дистанційний моніторинг Siemens. Технічні огляди обладнання проводить інженерна група Siemens 2 рази на рік.

А біоінженери допомагають максимально знизити променеве навантаження, зберігаючи при цьому оптимальну якість отриманих зображень.

Міф 3. Якщо КТ з контрастом дорожче, мабуть, воно краще

В деяких випадках КТ з контрастом є більш інформативним, ніж без контрасту, проте, важливо враховувати, що саме призначили вам куруючий лікар спільно з лікарем-рентгенологом. Адже є ряд ситуацій, коли в контрастному обстеженні немає потреби, наприклад, пошук пневмонії чи конкрементів у нирках, жовчному міхурі тощо. Якщо лікар та рентгенолог призначили обстеження без контрастування, то, скоріш за все, куруючому лікарю буде достатньо тієї інформації, яку він отримає.

Міф 4. Отримання результатів одразу після обстеження

Результати обстеження складаються з висновку, диску, плівки та електронного посилання з відповідною інформацією. За потреби та попереднього узгодження, ви можете забрати диск із записом дослідження майже одразу (зазвичай процес запису займає 15-20 хвилин). Але трактування проведеного обстеження  потребує певного часу, тому висновок видається впродовж дня. Чому так? В залежності від кількості зон сканування, КТ обстеження може містити від 150-200 до 3-4 тисяч зображень й лікар-рентгенолог мусить їх абсолютно всі ретельно передивитися, а то й декілька разів та, проаналізувавши побачені зміни, уважно описати цілісну картину виявлених змін та сформувати висновок. А якщо необхідно оцінити динамічні зміни, порівнявши нове обстеження з попереднім, то цей процес може зайняти ще певний час. І тільки після цього ретельного аналізу отриманих зображень Ви отримаєте висновок.

Міф 5. КТ і МРТ – це одне й те ж саме

КТ і МРТ – це взаємодоповнюючі, але не взаємозамінні методи діагностики. Тобто ці дослідження надають різні типи інформації про одну обстежувану ділянку чи орган. Тому не варто дивуватись, якщо, за потреби, з метою здобуття максимальної кількості інформації, лікар направить Вас як на КТ, так й на МРТ дообстеження.

Зробити КТ в Києві на сучасному надійному апараті можна у діагностичному центрі М24.