Понад 30 років тому з’явилися перші кольорові контактні лінзи, які надали людям можливість випробувати нові образи, змінивши колір очей. Сьогодні можна знайти як оптику для світлої райдужної оболонки, так лінзи на карі очі.
За статистикою, кольоровими контактними лінзами користується 8% земної кулі, хоча показник за останню пару років упав на 4%. Найбільше змінювати колір очей люблять на сході, особливо потрібна декоративна оптика в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. У Тайвані, наприклад, при виборі контактних лінз 62% віддають перевагу кольоровим варіантам. В Україні лише 2-5% людей вирішуються кардинально змінити колір райдужної оболонки, причому найчастіше це кароокі люди.
Розберемося, які придбати кольорові лінзи для карих очей, і як зміниться коричневий відтінок, залежно від кольору лінз.
Особливості оптичних виробів
Декоративна оптика містить барвник, який не пропускає світло. Він повністю прикриває райдужну оболонку, залишаючи прозорою лише зону зіниці. Барвник розташований усередині платівки, не стосується рогівки або століття, тому зашкодити тканинам не може.
Щоб змінити природний колір світлих чи темних очей, використовують повністю забарвлені або відтінкові моделі. Перші виготовлені для володарів темних очей. На відміну від кольорових, відтінкові можуть прикрити природну райдужку лише на 20%. Вони посилюють натуральний колір або частково змінюють його відтінок.
Кольорові лінзи для карих очей бувають:
- Однотонні, що посилюють насиченість природного кольору.
- Двотонні, що змінюють природний колір або створюють переливи.
- Тритонні, що перекривають темний колір райдужної оболонки.
Однотонні бувають чорними, блакитними, синіми, зеленими чи карими. Двотонні містять темний і світлий відтінки одного кольору, а зовнішній контур підкреслено темною облямівкою, яка візуально розширює зіницю для більшого ефекту. Тритонні містять градієнт із трьох відтінків, які переходять один до одного, від середини пластинки до її краю.
Якщо декоративна оптика приховує дефекти райдужної оболонки, її називають косметичною.
Варіанти фактури
Фарбування виробів виробляють декількома способами. Або пошарово наносять різні тони, або створюють на прозорій поверхні фактуру.
Фактурні моделі призначені для прикраси . З їхньою допомогою райдужна оболонка покривається зірками, пелюстками троянд, різними завитками і візерунками. Іноді вся область райдужної оболонки перетворюється на цілісний малюнок, схожий на котяче око, смайлик, павутину або футбольний м’яч. Для повсякденного життя вони навряд чи підійдуть, але можуть надати вечірньому образу додаткового блиску.
Дуже строката декоративна оптика називається карнавальною. Наприклад, абсолютно чорні лінзи, що зливаються зі зіницею, створюють містичний образ.
Режими та терміни носіння
Залежно від термінів носіння, кольорові контактні лінзи бувають одноденні, планової заміни та традиційні.
Одноденні моделі зручно носити, їх не потрібно доглядати. Їх надягають вранці та викидають увечері. Вироби планової заміни використовують упродовж певного терміну. Їх потрібно замінити за кілька тижнів чи місяців, залежно від моделі. Традиційні варіанти змінюють через 6-12 місяців.
Є три режими носіння: денний, пролонгований та гнучкий.
При денному варіанті штучну райдужку носять протягом 6-8 годин протягом дня. Довше за цей час носити їх не можна. Увечері та на ніч їх знімають. При пролонгованому режимі виріб носять протягом семи днів, не знімаючи навіть уночі. Далі їх або замінюють, або просто дають очам відпочити. При гнучкому режимі можна іноді не знімати лінзи 1-2 дні, але не довше.
Протипоказання та обмеження
Носити лінзи заборонено, якщо є будь-яка очна патологія або підвищена чутливість до компонентів самого виробу або засоби догляду за ними.
Людям зі схильністю до алергії важливо підібрати гіпоалергенні моделі та розчини.
Кольорові лінзи протипоказані, якщо:
- Блефарит.
- Кон’юнктивіт.
- кератит.
- Глаукома.
- Порушення вироблення слізної рідини.
- Вивих кришталика.
- Хронічні інфекції, наприклад, туберкульоз чи СНІД.
- Виражена косоокість.
При гострих простудних захворюваннях контактної оптики не носять, щоб випадково не занести інфекцію в рогівку. Часто при вірусній інфекції посилюється сльозотеча, з’являється чутливість до світла. Роздратування рогівки може викликати бажання потерти очі, через що лінза зрушить з місця і може випадково пошкодити рогівку.
Якщо людина працює у запиленому чи загазованому приміщенні, декоративну оптику в робочий час не можна носити.
Які кольорові лінзи підійдуть для карих очей?
Для темних очей підходять кольорові контактні моделі з інтенсивним забарвленням, тобто із високим вмістом барвника. Тільки за допомогою непрозорих, абсолютно кольорових моделей кароокі можуть змінити колір очей на світліші відтінки.
Відтінкові варіанти напівпрозорі. Вони не зможуть прикрити темний природний відтінок, тому карооким людям підходять не завжди. Але напівпрозорі, світлі лінзи на райдужці виглядають естетично, тому що надають їй цікавих відтінків.
Перед тим як вибрати візерунок, малюнок або забарвлення, потрібно з’ясувати, як часто і як довго носити штучну райдужку.
Фірмові вироби можна придбати онлайн або спеціалізованих магазинах оптики. Не варто замовляти китайську продукцію, якщо в планах тривале носіння. Одноденні моделі обійдуться дорожче, ніж вироби планової заміни. Перші можна придбати в упаковці, де є 30 пар на місяць. Контактну оптику для багаторазового використання необхідно обробляти спеціальними засобами та зберігати у контейнері з дезінфікуючою та зволожуючою рідиною.
Як вибрати оптику?
Незалежно від бажаного кольору при виборі декоративної оптики слід враховувати:
- Наявність проблем із зором та сухістю рогівки.
- Матеріал, з якого зроблена оптика.
- Відчуття комфорту під час приміряння.
- Поєднання з кольором волосся та шкіри.
- Марку виробника та вартість різних моделей.
При далекозорості чи короткозорості замовляють кольорові моделі з діоптріями. Щоб з’ясувати, скільки діоптрій необхідно очам для покращення зору, потрібна консультація та обстеження у офтальмолога. Лікар випише рецепт на купівлю контактних лінз із потрібним кольором.
Декоративну контактну оптику роблять здебільшого з м’яких матеріалів. М’які лінзи моделі бувають гідрогелеві та силікон-гідрогелеві . Останні краще пропускають кисень. Якщо рогівка схильна до сухості, фахівець порекомендує моделі із силікон-гідрогеля. Вони містять більше вологи, тому підходять для чутливих очей.
При примірянні потрібно визначити суб’єктивні зорові відчуття. Щоб підібрати бажаний відтінок, краще приміряти пробні моделі у магазинах оптики, а потім зробити індивідуальне замовлення. Так можна буде заздалегідь дізнатися, на який колір перетвориться райдужна оболонка, чи підійде відтінок до обличчя, а не сподіватися на точне збіг з картинкою з каталогу.
Який відтінок вийде?
Якого кольору буде райдужна оболонка з декоративною оптикою, залежить насамперед від природного відтінку. Якщо натуральний колір райдужки світло-коричневий, то за допомогою напівпрозорих моделей звичайний карій перетвориться на горіховий, бурштиновий та медовий.
Найчастіше для зміни іміджу набувають лінзи зеленого кольору на карі очі, адже вони надають загадковості погляду. Сірий колір універсальний, він підходить будь-якому відтінку шкіри та волосся. Блакитний підходить світле волосся, а сині лінзи на тлі білої шкіри виглядають контрастно і ефектно, особливо в поєднанні з темним волоссям.
Чим темніший природний відтінок райдужної оболонки, тим товщі має бути лінза, що містить барвник. При денному або вечірньому освітленні барвник може виглядати темнішим або світлішим. Колір лінз має гармонійно підходити образу і виглядати максимально натурально.
Моделі з облямівкою краще виглядають і візуально збільшують райдужну оболонку. Є моделі, які за діаметром більше, ніж розмір райдужної оболонки. У разі збільшення райдужної оболонки погляд стає особливо виразними.
Використовуючи зелені лінзи на карі очі, можна отримати малахітовий, смарагдовий або трав’янистий зелений відтінки, колір хакі. При виборі блакитних лінз на карі очі, райдужка стане небесно-блакитною, бірюзовою або кольором морської хвилі. За допомогою синіх моделей можна зробити райдужну оболонку сапфіровою чи аквамариновою.
Сірі лінзи на карих очах можуть бути світло-сірого, сталевого, перлинно-сірого або темно-сірого відтінків. При накладенні сірих або блакитних відтінків райдужна оболонка у карооких стає сіро-блакитною або сіро-зеленою, залежно від природного забарвлення райдужної оболонки.
Для створення епатажного образу, можна виявити фантазію і спробувати оригінальні забарвлення для очей, яких не існує в природі: фіолетове, червоне, жовте або золоте. Темну райдужку фіолетові лінзи повністю прикрити не зможуть, але нададуть їй цікавого відтінку.
Правила догляду
Під час ковзання контактних лінз по рогівці, на них відкладаються речовини із слізної рідини – білки та жири. Ці відкладення можуть викликати дискомфорт при носінні або погіршити якість зору. Білки та жири є сприятливим середовищем для розмноження мікробів. Тому всім лінзам, крім одноденних, потрібен постійний догляд . Одягати декоративну оптику зі строком придатності, що минув, заборонено. Вона може інфікувати чи пошкодити рогівку.
Лінзи зберігають у спеціальному чистому контейнері. Щодня розчин у контейнері потрібно міняти. Не можна промивати контактну оптику під струменем води чи будь-яким іншим косметичним чи дезінфікуючим засобом, який не призначений для догляду за оптичними виробами.
Догляд за кольоровими моделями включає самі правила, як і догляд за виробами для корекції зору. Але серед очищаючих розчинів слід вибрати більш щадні варіанти, що не ушкоджують барвники.
Щоб штучні райдужки прослужили належний їм термін, не викликаючи пошкодження рогівки, використовують розчини для догляду та зберігання:
- Сольові , максимально наближені за складом до слізної рідини.
- Піроксидні системи , що містять перекис водню. Іноді викликають роздратування.
- Очищаючі , необхідні для щотижневого зняття ферментної оболонки з оптики.
- Багатофункціональні , що замінюють перелічені вище розчини.
Майже 80% власників лінз використовують функціональні розчини. З їх допомогою виріб можна легко промивати, очищати від мікробів і білка, що скупчився на їх поверхні.
Багатофункціональний розчин АкваОптик підходить для всіх різнокольорових моделей, полегшує їхнє ковзання по поверхні ока. Розчин зволожує лінзу так, що її не відчуває будь-який дискомфорт. До складу засобу входять янтарна кислота, що запобігає кисневому голодуванню тканин рогівки, яке може виникнути, якщо лінзи носити цілий день.
Недоліки кольорових моделей
Існує думка, що декоративна контактна оптика без діоптрій погіршує зір. Але якщо лінзи підібрані за допомогою фахівця, підходить за розміром райдужної оболонки, жодних проблем із зором не виникає.
Деяка розмита може спостерігатися, якщо лінзи для денного режиму використовувати вночі. У темному приміщенні зіниці розширюються, а якщо прозора зона оптики вузька, зіниця частково буде перекрита кольоровою частиною.
Деякі люди бояться, що через вміст барвистого пігменту у виробі кольорові моделі небезпечніші за звичайні, що виписуються для корекції зору. Насправді обидва види роблять з одного матеріалу.
Слізна рідина не здатна вимити барвник, пігмент може потрапити на рогівку тільки якщо виріб неякісний. Популярні бренди гарантують збереження барвника всередині силікон-гідрогелевої платівки, яка оточує пігмент із двох сторін.
Висновок
Якщо ви сумніваєтеся, які лінзи підійдуть для карих очей, можна звернутися за допомогою до салону оптики. Фахівці докладно розкажуть про зміну кольору райдужної оболонки і допоможуть підібрати відповідні моделі.
Більшість контактних кольорових лінз на карих очах використовують неодноразово, а отже, необхідно подбати про засоби догляду за ними. Як правило, власники оптики воліє купувати не окремі флакончики з різними складами, а багатофункціональні розчини, які містять усі необхідні речовини.
Багатофункціональний розчин АкваОптік містить 10 компонентів. Серед них регулятори кислотності середовища для зберігання, зволожуючі речовини, що запобігають висиханню контактних лінз. Розчин допомагає їй м’яко ковзати рогівкою, роблячи використання комфортним.
Дезінфікуючі речовини перешкоджають розмноженню бактерій, а очищувачі – утворенню білкового нальоту. У розчин додані природні антиоксиданти, що запобігають кисневому голодуванню тканин при тривалому носінні.