На Русі вважалося, що, якщо у незаміжньої дівчини пригорає їжа, чекай брюнета нареченого, а якщо у заміжньої, чекай сварки з чоловіком.
⠀
Зараз люди мало вірять в такі прикмети, тому давайте краще розберемося в реальних причинах.
Детальніше розповість Вікторія Силка-блогер, технолог ресторанного бізнесу.
⠀
Найсильніше пригорає м’ясо і риба, тому що вони містять багато білка.
Сковорода повинна бути дуже добре розігріта, не можна викладати продукт на холодну поверхню, пригорить відразу ж, як нагріється. Масло створює “подушку” між їжею і поверхнею сковороди, але тільки тоді, коли температура дуже висока.
Лайфхак. Смажити можна на пергаменті — і сковорода чиста, і нічого не пригорає. Можна змастити маслом
Дуже часта проблема пригорання пов’язана з розміром пальника і сковороди, тобто коли відбувається нерівномірний нагрів поверхні. Посуд повинен відповідати розміру конфорки.
Не раджу купувати тонку сковороду-тонке дно погано тримає тепло.
⠀
Якщо у вас чавунна сковорода – вона вимагає багато масла. Розігріваємо поверхню майже до диму і потім додаємо багато масла.
Лайфхак для любителів заморозок / заготовок
Продукція кімнатної температури не пригорає. Тому, якщо у вас заморозка, дайте постояти продукції і нагрітися, потім приступайте до смаження.
⠀
Розрекламований тефлон не терпить високу температуру, відповідно, готувати на такій сковороді м’ясо – не найкращий варіант. Ідеально буде для млинців, яєчні або овочів.
Титанове покриття-ідеальний варіант для м’яса
Кераміка взагалі дуже швидко лопається, і я вважаю такі сковороди чимось декоративним, не практично.
Дуже важливо-догляд за посудом. Багато сучасні сковороди відмивають, як раніше, залізними скребками. Пару раз-і покриття прийде в непридатність, і буде прилипати абсолютно все. Та ж історія з агресивними миючими засобами.
Відмінний робочий лайфхак
Вимиваємо сковороду милом і далі розігріваємо її, висипаємо щільним шаром сіль і прожарюємо, поки не потемніє. Прибрати сіль і змастити маслом, так сковорода прослужить довше.
⠀
Якщо все-таки їжа пригорає, насипте трохи солі на масло.
⠀
Ніякої Посудомийки! Ніяких металевих скребків! Ніякої холодної води відразу після того, як зняли з вогню. Дайте охолонути. Не збирайте піраміди з сковорідок, зберігати потрібно окремо, щоб уникнути подряпин на поверхні.
⠀
І пам’ятайте, що у кожної речі є свій термін служби, і якщо сковорода прийшла в непридатність, не поспішайте її викидати! Прожарити сіллю і залиште для гасіння, а не для смаження.